60 Litre Bitkili Ramirezi Tankı

  • 17/02/2018 13:39:15

  • 17/02/2018 13:39:15

  • 26/01/2018 00:41:24

  • 26/01/2018 00:41:24

  • 26/01/2018 00:41:24

  • 26/01/2018 00:41:24

  • 19/01/2018 20:47:46

  • 30/12/2017 22:09:10

  • 30/12/2017 22:09:10

Açıklamalar:

[B]Ölçüler:[/B] 58x28x49 net hacim 60 Litre

[B]Canlı Türleri:[/B]
-Mikrogeophagus ramirezi
-Paracheirodon innesi
-Caridina japonica
-Xiphophorus maculatus
-Colisa lalia

[B]Bitki Türleri:[/B]
-Microsorum pteropus
-Vallisneria spiralis
-Anubias barteri var. nana
-Salvinia natans

[B]Tankın Yaşı:[/B] 1 yıl[:nazar:]

[B]Filtrasyon ve Işıklandırma: [/B]
-2 adet Sylvania T5 24Watt Floresan
-Eheim Classic 2211 Dış Filtre
-50 Watt JBL ısıtıcı

[B]Tasarım ve Dekorasyon:[/B] Fon olarak köpük kullandım. Hagen Kum, 3 adet Mangrow kökü ve 1 adet yati kökü. İlk resim 1 ay önceki hali. Öndeki taş ve üstündeki bitkileri çıkarmak zorunda kaldım şu anki halini daha sonra paylaşacağım.

Gübrelemeyi de Fertiges ürünleriyle yapmaya başladım. Yem olarak da Sera Flora, Tetra Pro Chips, Rottifish Tubifex veriyorum.

Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz (bitki, balık ve yem) benim için çok önemli. Değişik fikirlere açığım. Ramirezilerim Electric Blue varyetesi ve ben bu tankı onlara odaklı kurdum. Gerekirse diğer türleri çıkarabilirim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/301220172207161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/301220172207231.jpg[/IMG]
YORUM YAZ
Profil resmi
bjkalley - 12:43
Elinize saglik gorsel bir tank olmus. guramiler cardinalari durtmuyor mu? bitki sayisi arttikca baliklarin urettigi co2 bitkilere yetmez olur, narin bitkilerden baslayarak olumler olur ve yosun olusur. daha kotusu isikta ph 8lere varir gece ise duser. co2 vermeyi dusunebilirsiniz.
Profil resmi
buckun - 16:19
Çok sağ olun. CO2 konusu hep kafamda ama maliyeti yüksek. Bu işi en akılcı ve düzgün olarak nasıl yapabilirim? CO2 setleri var Ista ve Sera'nın. Onlar uzun vadede pahalı olur diyorlar. Tüplü sistem de pahalı. 50 LT'ye küçük sistem mantıklı olur mu? Yoksa kesinlikle tüp mü? Tüp alırsam hacmi ne kadar olmalı?
Profil resmi
tdenizs - 16:25
[QUOTE=buckun]Çok sağ olun. CO2 konusu hep kafamda ama maliyeti yüksek. Bu işi en akılcı ve düzgün olarak nasıl yapabilirim? CO2 setleri var Ista ve Sera'nın. Onlar uzun vadede pahalı olur diyorlar. Tüplü sistem de pahalı. 50 LT'ye küçük sistem mantıklı olur mu? Yoksa kesinlikle tüp mü? Tüp alırsam hacmi ne kadar olmalı?[/QUOTE]

Selam.Tüp dışında iki seçeneğiniz var.

Mayalı co2 veya sitrik asit/karbonatlı co2.

[B]Mayalı :[/B] Ne kadar CO2 verdiğinizi kontrol edemezsiniz.Balıkları co2 den zehirleme ihtimaliniz var.Geceleri de kapatamazsınız.
[B]Sitrik asit/karbonatlı : [/B]Damlacık sayaçlı bir difüzör kullanırsanız(Ista 3in1 gibi) ayar vanasından damlacık ayarı yapabilirsiniz.Geceleri de kapatabilirsiniz.

ikisinin de yapımı basit.Forumda bir sürü konu var.Youtube'da da hazırlanışını anlatan dünya kadar video var.Fazla maliyeti yok.Fakat ben ikisinden de memnun kalmadığım için tüpe geçtim 2-3 hafta önce.En mantıklısı sitrik asit'li olan gibi göründü bana.Fakat ne yaparsam yapayım sistem 2-3 günden fazla gitmedi.Mayalı 20 gün gitti ilk yaptığımda.Fakat onun da dezavantajlarını yukarıda sıraladım zaten.

Ista'nın falan hazır setlerine hiç bakmayın bile.Küçücük tüpler.Doldurması dert sonra.Sıkça doldurmanız lazım olacak.dolum yapılıyor mu onu da bilmiyorum gerçi.yedek tüp diye satılıyor çünkü her yerde tüpler.Fayda-maliyet açısından çok iyi olduğunu düşünmüyorum.

Tecrübeyle sabit.Bitki işine kafayı taktıysanız illa tüplü sistem.

Bu arada yanlış anlaşılma olmasın.saydığım iki sistemi de verimli kullananlar var uzun süre.Olmayacak diye bir şey yok.Neye karar verirsiniz bilmem ama benim gibi dünya kadar limon tuzu,dünya kadar karbonat almayın marketten :) Hala dolapta duruyor.Ne yapacağımı bilmiyorum.[EDIT]tdenizs,2018-01-18 16:34:10[/EDIT]
Profil resmi
ityo39 - 16:59
Uzun süre mayalı sistem kullanan vardır da sorun bakalım hengi yosunla karşılaşmamışlar? Yosun üzerine master yapmıştır hepsi...

Elbette bütçe meselesi tüplü sistem, ve şunu da söyleyeyim ki CO2 siz, low tech ortamda çok daha iyi gelişen o kadar çok bitki var ki! Kesinlikle şart değil yani bir taraftan. Yıllardır low-tech bitkili akvaryumla uğraşıp gayet sorunsuz yosunsuz vs bitkilerin gelişim harika olan bizzat benim tanıdığım görüştüğüm insanlar bile var. You tube da da birçok örneğini bulabilirsiniz.

CO2 işine girecekseniz en önemli konu ve tavsiyem: çift kademeli regulatör alın (çift göstergeli = dual gauge değil "dual stage" dir), mümkünse şu linkteki gibi üst kalite ürünler alın: "https://www.co2art.co.uk/collections/co2-regulators/products/pro-se-series-aquarium-co2-dual-stage-regulator-with-integrated-solenoid "

Yerli veya çin malı tercih ederseniz çok uğraşırsınız.
Profil resmi
buckun - 20:47
Önerilerinize uyup CO2 tüpü aldım ve sistemi kurdum. Tüplü sistem gerçekten daha rahat maliyetli olsa da. Tür olarak Galaxy Rasbora ve başka bitkiler de ekledim. Düzenli CO2 veriyorum. Yine de bazı bitkilerde bozulmalar ve yosun oluşumuna engel olamıyorum. Sıvı gübre olarak da Fertiges gübre takımı kullanıyorum.

Bu da tankın son hali;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/190120182047131.jpg[/IMG]
Profil resmi
buckun - 20:49
Bir de su yüzeyinde CO2 sistemi kuralı bir tabaka oluşmaya başladı. Ne yapmam lazım? Dış filtreyi su üstünde seviyede tutuyorum suda hareketlenme oluyor ama tabaka bozulmuyor.
Profil resmi
tdenizs - 21:08
Selam.Hayırlı uğurlu olsun.Tankınız da çok güzel.Bir önceki mesajımda belirtmemişim :)

Yosun konusunda biraz sabır.Sıvı gübre ve CO2 devam.Yapılabiliyorsa mekanik temizlik.İlla oturacaktır tank.Bitkileriniz yeterli besini alınca yosunlar gidecektir.Bende yosun sorunu ile karşılaştım.Kahverengi yosun vardı adi.4 Otocat pırıl pırıl yaptı 1 haftada.Yeşil nokta vardı.Kredi kartı ile temizledim sürekli.Temizlediğim yerlerde yenilerini gözlemlemiyorum hiç.Fosfat gübresini normal dozdan fazla da veriyorum çözüm olarak.Çözüldü gibi.Şahsi fikrim bitkili işinin keyfi de burada.Bu tip aksilikler çözülünce daha keyif alıyor insan.Bu iki yosun türü de mücadelesi kolay yosunlar tabii.

Bu arada selenoid var mı tüpte? varsa tanka CO2 yi sadece ışık açık olan saatlerde verin.Gerisi israf.Işıklar açılmadan 15-20 dakika önce CO2 gaz çıkışını başlatırsanız daha iyi olur.Aydınlatmada gün içerisinde çok aç kapatmayı(3 saat açık,2 saat kapalı,sonra 4 saat açık 1 saat kapalı.... gibi) zararlı buluyorum ben.Yosun sebebedir bence başlı başına.PH dalgalanmasını da katlar.Yosun sebebi olduğu kanıtlanamaz da benim fikrim ve inanışım bu.Bilmiyorum nasıl aydınlatıyorsunuz ama her ihtimale karşı belirtmek istedim.Ben toplam 8 saat yapıyorum aydınlatma.Blok.
Profil resmi
ityo39 - 21:16
[QUOTE=buckun]Bir de su yüzeyinde CO2 sistemi kuralı bir tabaka oluşmaya başladı. Ne yapmam lazım? Dış filtreyi su üstünde seviyede tutuyorum suda hareketlenme oluyor ama tabaka bozulmuyor.[/QUOTE]

Geçer o yüzey hareketi varsa sorun olmaz. Yosun için sabır diyorum azalacaktır. Co2 indikatör var mıydı? Bi tane edinin mutlaka, suda yeterince çözünmüş co2 olup olmadığını anlamazsınız yoksa[EDIT]ityo39,2018-01-19 21:18:14[/EDIT]
Profil resmi
buckun - 21:31
[QUOTE=tdenizs]Selam.Hayırlı uğurlu olsun.Tankınız da çok güzel.Bir önceki mesajımda belirtmemişim :)

Yosun konusunda biraz sabır.Sıvı gübre ve CO2 devam.Yapılabiliyorsa mekanik temizlik.İlla oturacaktır tank.Bitkileriniz yeterli besini alınca yosunlar gidecektir.Bende yosun sorunu ile karşılaştım.Kahverengi yosun vardı adi.4 Otocat pırıl pırıl yaptı 1 haftada.Yeşil nokta vardı.Kredi kartı ile temizledim sürekli.Temizlediğim yerlerde yenilerini gözlemlemiyorum hiç.Fosfat gübresini normal dozdan fazla da veriyorum çözüm olarak.Çözüldü gibi.Şahsi fikrim bitkili işinin keyfi de burada.Bu tip aksilikler çözülünce daha keyif alıyor insan.Bu iki yosun türü de mücadelesi kolay yosunlar tabii.

Bu arada selenoid var mı tüpte? varsa tanka CO2 yi sadece ışık açık olan saatlerde verin.Gerisi israf.Işıklar açılmadan 15-20 dakika önce CO2 gaz çıkışını başlatırsanız daha iyi olur.Aydınlatmada gün içerisinde çok aç kapatmayı(3 saat açık,2 saat kapalı,sonra 4 saat açık 1 saat kapalı.... gibi) zararlı buluyorum ben.Yosun sebebedir bence başlı başına.PH dalgalanmasını da katlar.Yosun sebebi olduğu kanıtlanamaz da benim fikrim ve inanışım bu.Bilmiyorum nasıl aydınlatıyorsunuz ama her ihtimale karşı belirtmek istedim.Ben toplam 8 saat yapıyorum aydınlatma.Blok.[/QUOTE]

Teşekkür ederim çok sağ olun. Floresanlarda değişiklik yapmayı düşünüyorum 2 yıldır kullanıyorum. Birini 24 watt T5 Grolux diğerini de 24 Watt T5 Aquastar olarak takmayı planlıyorum. Tüp 0,5 Litre JBL tüp doldurulabilir ama vanayı kısabilirim gece. Böyle yaparsam dengesizlik oluşmaz mı? Aydınlatma da 9 saate yakın.
Profil resmi
buckun - 21:33
[QUOTE=ityo39]

Geçer o yüzey hareketi varsa sorun olmaz. Yosun için sabır diyorum azalacaktır. Co2 indikatör var mıydı? Bi tane edinin mutlaka, suda yeterince çözünmüş co2 olup olmadığını anlamazsınız yoksa[/QUOTE]

İndikatör sıvısı yoktu onu aldım bugün sürekli takip yapacağım.
Profil resmi
buckun - 21:36
3 adet SAE var tankımda Oto Cat. eklememe sizce gerek var mı? Tanka çok fazla balık alıp onlara da eziyet olsun istemiyorum. Hedefim Ramirezi ve Galaxy Rasboraları üretmek istiyorum.
Profil resmi
tdenizs - 21:37
[QUOTE=buckun]

Teşekkür ederim çok sağ olun. Floresanlarda değişiklik yapmayı düşünüyorum 2 yıldır kullanıyorum. Birini 24 watt T5 Grolux diğerini de 24 Watt T5 Aquastar olarak takmayı planlıyorum. Tüp 0,5 Litre JBL tüp doldurulabilir ama vanayı kısabilirim gece. Böyle yaparsam dengesizlik oluşmaz mı? Aydınlatma da 9 saate yakın. [/QUOTE]

24 saat de co2 verebilirsiniz tanka.Sadece ışıklar kapalıyken bitkiler kullanamaz.O sebeple israf dedim.İlk iş bence bir CO2 indikatör de alın.

[QUOTE=buckun]3 adet SAE var tankımda Oto Cat. eklememe sizce gerek var mı? Tanka çok fazla balık alıp onlara da eziyet olsun istemiyorum. Hedefim Ramirezi ve Galaxy Rasboraları üretmek istiyorum. [/QUOTE][QUOTE=buckun]3 adet SAE var tankımda Oto Cat. eklememe sizce gerek var mı? Tanka çok fazla balık alıp onlara da eziyet olsun istemiyorum. Hedefim Ramirezi ve Galaxy Rasboraları üretmek istiyorum. [/QUOTE]

Bahsettiğiniz iki tür de değişik yosunlar ile mücadelede kullanılıyor yaygın olarak.Sizde ne yosunu var bilmiyorum.Gerçi sae leri zaten eklemişssiniz.İstesenizde çıkartamazsınız.Yakalaması çok zor 😀 Özellikle o dekorda.Otocatler cam üzerinde oluşan adi kahverengi yosunu güzel tüketiyorlar.Sae hangi tür yosunu yer bilmem.Forumda böyle bir konu vardı.Bilinen Yosun yiyiciler miydi neydi başlık.Tek tek anlatıyordu hangi balık/salyangoz hangi yosunu yer diye.

Yosun ile ilgili balık alımı aslında sudaki mevcut eksikliğinizi çözmez.Mekanik temizlik yapar o balıklar yosunları yiyerek.Daha önce belirttiğim gibi sabırla sıvı gübrelere devam edin bence.Sudaki değerler istenilen seviyeye gelince muhtemelen yosun sorununun önüne geçmiş olursunuz.Eğer derseniz ki benim iş acil,ilgili yosuna göre balık edinmekte fayda olabilir tabii.[EDIT]tdenizs,2018-01-19 22:02:34[/EDIT]
Profil resmi
FerhatKaya - 03:24
Görsellik olarak çok güzel olmuş. Arkadaki strafor fonu siz yaptınız sanırım. Yosun konusunda bende yosunlarla mücadele ediyordum. Sık su değişimi ile ışığı bir süreliğine baya azaltarak yosunlardan tamamen kurtuldum. Tabi bu süreçte akvaryuma otocat ve 3 adet nerite de ekledim ama bende çok fazla yosunlaşma oluşmuştu. Yati köklerim yemyeşil olmuştu. Su değişimlerinden sonra kök ve akvaryum ilk gün ki gibi oldu.
Profil resmi
buckun - 00:41
[B]GÜNCELLEME[/B]

Akvaryumda birtakım değişiklikler yaptım:
-Floresanları 2 adet T5 24 Watt Grolux ve Aquastar olarak yeniledim.
-İndikatör sıvısını kullanarak düzenli CO2 kontrolü yaptım ve CO2 seviyesi iyi durumda.
-8 adet Galaxy Rasbora ekledim, biraz utangaçlar çok etrafta gözükmüyorlar.
-2 adet Otocinclus Affinis ekledim.
-2 adet Pangio Kuhli ekledim.
-Neon Tetraları akvaryumdan çıkardım.
-Peyzaj düzenlemesi yaptım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/260120180039581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/260120180040561.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/260120180041021.jpg[/IMG]

Bu da tankın son hali[:nazar:]...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/260120180037501.jpg[/IMG]
Profil resmi
buckun - 13:39
[B]GÜNCELLEME[/B]

-2 adet Ramirezi aldım tahminim bir dişi bir erkek (dişi olan daha soluk renkli)
-Tabana yeni bitkiler ekledim.

Size sorum şu olacak: Ramirezilerden iki tane aldım nüfus kalabalığı olmasın diye. Eş tutma ihtimalleri düşük mü?

Erkek ramirezim:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/170220181337371.jpg[/IMG]

Bu da tankın görseli:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/177420/170220181336481.jpg[/IMG]
Profil resmi
sirholy - 01:08
1 erkek 3 dişi olursa daha çabuk sonuç alırsınız. Ramireziler çok karakterli balıklardır. Yavrularını yaşatmakta kendilerini uzun süre yaşatmak kazar zordur umuyorum başarabilirsiniz.
Profil resmi
koagulant - 23:01
Akvaryumda sıcaklığı kaç derecede tutuyorsunuz. Bitkili için 24 25 dereceler tavsiye ediliyor. Ramirezi için 26 28 tavsiye ediliyor. Yakın zamanda ramirezi alacağım ama bu konu kafamı karıştırıyor.